Zpět

Nahoru

Dolů

Obsah

Hlavní stránka   

Reportáž z akce „Titankřest“ 2007

 

 

Následující text shrnuje mé zážitky z účasti na křtu českého překladu knihy Star Trek: Titan: Mezi dvěma světy, který se konal v pátek 23. listopadu 2007 v Praze. Ačkoli jsem se zúčastnil jen samotného hodinového „obřadu“ bez následné oslavy v restauračním zařízení, jak vidno, opět jsem se rozepsal asi až nadmíru, byť jsem vše zapisoval až čtrnáct dní po akci, poté, co jsem sepsal koncept reportáže ze setkání v Liberci konaného následující týden. I zde shrnuji ze svého subjektivního pohledu i další „doprovodné“ zážitky, snad i přes časový odstup relativně věrně. Laskavý netrpělivý čtenář, kterého podobné „výlevy“ pochopitelně nemusejí zajímat, číst ovšem (něco nebo vše, všechno nebo nic) podle libosti nemusí. -) Přesto i jemu přeji příjemnou zábavu.-)

 

Obsah

 

Co předcházelo

Jde se

Na místě

Co následovalo (místo afterparty) -)

Závěr

Hrst dojmů z Titanu

Některé zajímavé odkazy k Titanu a jeho křtu

 

Co předcházelo


Po neúčasti na CzechTREKu 2, při jehož příležitosti jsem pouze navštívil  projekci filmu Star Trek: První kontakt, když rodinná atmosféra větším aktivitám kolem Star Treku (ST) nepřála poté, co jsem byl nucen prodloužit studium o rok za účelem dalšího zpracovávání diplomové práce, jsem se přeci jen osmělil a rozhodl k účasti na dalším setkání fanoušků Star Treku. Nemusel jsem ani nikam jezdit. Pokud by šlo o akci uprostřed týdne, pak bych svou účast mohl doma dokonce zcela utajit, kdyby na to přišlo. Nicméně i pátek dával šance na pouhé menší zdržení po školním týdnu v Praze. Křest knihy Star Trek: Titan: Mezi dvěma světy měl podle Vyslance začít v Poetické kavárně Obratník v 17:30. Tuto hodinu zvolil jako vhodný kompromisní čas, aby to stihli jak lidé přijíždějící na víkend do Prahy, tak ji opouštějící. Shromažďovat jsme se však mohli už od sedmnácté hodiny. Já jsem ovšem během týdne přijal na pátek náhradní službu v počítačové studovně právě do sedmnácti hodin (jindy v pátek je ovšem otevřena až do šesti v podvečer). V tu dobu také většinou školu opouštím, abych stihl autobus v 18:05. Nicméně spoj jede i o hodinu později… Předem jsem tedy vzdal účast na následné afterparty. Vyslanec stejně po úvodním lákání nakonec na StarNETu (SN) spíše nabádal k omezení počtu na skutečné zájemce, lidi kolem nakladatelství Laser apod., abychom se vůbec vešli. -)

Škoda, že jsem nechtěl zůstat, mnozí mimopražští zřejmě spojili účast právě s přespáním, aby v sobotu večer nepřišli o další neméně důležitou událost ve světě českého Star Treku, projekci prvního českého fanfilmu (fanouškovského filmu) na motivy ST – Star Trek: Metrénský incident, která se konala v kině Atlas. Akci, na kterou bych musel čekat celou sobotu, jsem ovšem z výše zmíněných důvodů zavrhl hned, a  tak se ani nesnažil rezervovat vstupenku na velmi omezený počet míst, o která byl nečekaně bez nadsázky obrovský zájem. Nicméně tvůrci z fanklubu CZ Kontinuum právě pro takový ohlas zařídili další projekci 14.12.2007, a již o měsíc dříve, 14.11.2007 jsem si lístek rezervoval, ačkoli jsem tehdy ještě neznaje datum preferoval prostředek týdne. I pátek večer byl ovšem lepší než sobota, a není jisté, zda bude ještě další příležitost film v kině spatřit, a tak jsem nakonec již ve čtvrtek 22.11.2007 po předchozím marném hledání -) konečně u Florence našel kino Atlas i s plakátem MI na dveřích, a snažil se si vstupenku na další projekci již koupit. Bohužel ji ještě neměli zanesenu v počítačovém systému, ale pořadatelka si mě zapsala, zeptala se na přibližnou pozici preferovaného sedadla, a slíbila, že to do PC dá, že už v pátek nebo v pondělí mohu přijít… Zdálo se, že jsem nebyl prvním zájemcem. -) Vzal jsem si alespoň drobný letáček na film, připravený před sobotní premiérou. (V pondělí jsem si pak lístek koupil, a kdybych nebyl již díky pořadatelce nebo CZK, popř. oběma, uveden mezi rezervacemi, možná bych nakonec nedostal nic.)

Kino Atlas ale nebylo jediným místem mého „přímého (či blízkého -)) setkání“ se Star Trekem v týdnu křtu Titanu, pominu-li to, že jsem již ve středu (21.11.2007) v knihkupectví dokonce na třech místech (na jednom regálu mezi novinkami a na dvou u sci-fi) Titan s nádhernou obálkou upravenou podle originálu Jacobem, provedenou se střídáním lesklého a matného povrchu, prohlížel, a podobně jako jiní jen nerad hned nekoupil. -) Ale i v počítačové studovně, kde letos spojuji „příjemné“, nejen práci na diplomce, s „užitečným“ správcováním (nebo opačně?) -), jsem totiž najednou od blízké pracovní stanice náhodně zaslechl něco o fanouškovském divadle na conu a snad ST. Na pochybách mě nenechalo, když byl snad obrázek elfa komentován větou: „Vulkanec.“ Poté ale došlo i na jasné zmínky MI, volby alespoň „fantasy“ kostýmů místo uniforem na premiéru, hereckého obsazení a provedení atd. Letmý pohled na monitor pak odhalil i stránky CZK. -) Říkal jsem si, že bych se ozval, ale nakonec jsem zůstal pasivní, byť jsem na svém LCD nechal viditelně web SN i s výmluvným logem. -)

 

Jde se

 

Zkontrolovat a uzavřít v pátek 23.11.2007 po sedmnácté hodině počítačovou studovnu ovšem trvalo skoro sedm minut, když jsem stanul i s taškou s věcmi z koleje před školním vchodem teprve v 17:14, mohl jsem na tramvaj v 17:15, která by mě z Albertova na Anděl dopravila v 17:23, zapomenout. Dostal jsem se tam tak až po čase „oficiálního“ začátku akce. Jako „typický“ geograf jsem navíc opět tradičně ztratil ve voze elektrické dráhy orientaci. Věděl jsem, že musím mít po pravé ruce obchodní centrum Anděl, po levé ruce Vltavu, a když půjdu od tramvaje na jih, měla by být druhá ulice vlevo kýžená Jindřicha Plachty. Jenže pak, když vůz skončil na severnější zastávce za rohem, jsem nějak neodhadl, jakým směrem se vlastně nachází Vltava, podle které jsem měl zhruba v hlavě předem prostudovanou mapku. -) Možnou chybu jsem si uvědomoval, ale vycházel jsem nejprve z toho, že řeka bude po mé levé ruce (kolmo na ulici Štefánikovu, jejímž směrem jsem naopak správně měl jít). Zamířil jsem tedy přes ulici do Lidické, ale když se ani jedna z cest vlevo nejmenovala po onom známém herci, správně jsem zamířil doprava, trochu ponurou téměř opuštěnou smíchovskou uličkou, až jsem skutečně narazil na kolmou ulici Jindřicha Plachty. Pak zbývalo jen přejít zpět asi polovinu její délky, a vpravo se už nad výkladní skříní skvěl nápis identifikující neomylně Poetickou kavárnu Obratník. Nadešlo již asi 17:40, ale byl jsem rád, že jsem dorazil, jako mnohdy pozdě, ale přece. -)

 

Na místě

 

Když jsem nahoře nerozeznal žádné známé či povědomé tváře, rozhodl jsem se zachovat se k obsluze asi nepříliš zdvořile, směle si nic neobjednat, a zamířit po naštěstí blízkém úzkém černém kovovém točitém schodišti přímo dolů. Ve sklepení již u několika stolů sedělo mnoho povědomých entit, ale zdálo se, že se ještě nekřtí. -) Vedle přeplněného věšáku jsem složil svůj batoh a poněkud nevzhlednou tašku, která by místo špinavého oblečení mohla s trochou fantazie (nebo spíš protiteroristické paranoie) skrývat třeba příruční jadernou nálož -), a na ni jsem umístil svou bundu, šálu a čepici. Uprostřed jsem rozeznal AVipa, laggu, podle fotek i Kareemmu, Macka. Nedala se přehlédnout Hypospray s typickou holokamerou, pardon fotoaparátem. -) Po levé straně u jakési zídky seděli na čestných místech little, hlavní představitel klubu Trekkies: TNG, vzadu Jacob, zpoza zdi koukal omi a další. Hned po slezení ze schodů jsem také zaznamenal nezaměnitelnou postavu Praotce Trekkieho, a tentokrát si s ním i potřásl rukou. Hned mě podle přezdívky ze SN poznal, byť označení, že jsem s úrovní 8 „velké zvíře“ nebylo tak docela přesné. Přeci jen jsem k tomu přišel, jako „slepý k houslím“, a zde byly přítomné i další „osmičky“. -) U prostředního nejbližšího stolku seděl také Mvek a Zephram (nebo jsem toho zahlédl až později?), kteří mě hned přivítali, a po mé pravé straně mi představili možná největší překvapení večera (byť na SN jsem si býval mohl všimnout narážky (vlastně i tady) -)), Damara s Lanií, jež dorazili až z daleké slovenské Bánské Bystrice, a hned také vše fotograficky dokumentovali. Já jsem bohužel opět fotoaparát nevzal, byť tentokrát jsem možná mohl, ale zase bych tak zcela jasně doma předem prozradil účast na ST akci, i když… -)

Vzadu pak na čestném místě v čele místnosti za vyvýšeným stolem seděli překladatel a redaktor edice Star Trek v nakladatelství Laser Radim Rouče, známý pod přezdívkami Vyslanec a Jem’Hadar, ředitel Laseru Tomáš Jirkovský a žena, již jsem mylně považoval za redaktorku Helenu Šebestovou, avšak Vyslanec to na SN uvedl na pravou míru slovy : „...ta paní nebyla redaktorka HŠ, ale přítelkyně pana ministr - éé - pana Jirkovského, která se stará o každodenní chod nakladatelství a bez jejíhož dohledu by už Laser nebyl :)“.

Až po chvíli začal samotný křest, takže jsem vlastně o „ceremoniál“ nepřišel. Bylo to poprvé, co jsem viděl něco podobného na vlastní oči. -) Po krátkém proslovu pan Jirkovský brožovanou knihu jemně polil Vyslancem mezitím zručně otevřeným šampaňským pěkně po krásné přední obálce na výšku, po celé její délce, byť vlastně velice jemně, že perlivý mok asi smočil právě jen titulní obrázek. -) Jak Vyslanec již předtím prozradil, nakladatel má prý ve skříni již velkou sbírku ulepených sladkých křtěných výtisků. ;) Vyslanec také představil další ediční plány nakladatelství, které se ve stejnou dobu, podobně jako u jiných „velkých historických oznámení“ naší doby, objevily i na jeho blogu Star Trek česky. Bylo zajímavé vidět, jak se pan Jirkovský u některých nápadů, jako např. zrušit kompletních číslovaných řad ST, které mohou obsahovat i slabší „díla“, trochu polovážně ošívá. Radim ale ukázal své přesvědčovací schopnosti, když jeho šéf rezignoval slovy: „Dobře, ty jsi editor Star Treku.“ -) Přiznal ale, podobně jako někteří další, že mu je líto, že si česky nepřečte celou sérii. No, na jednu stranu je obdivuhodné, že by byl ochoten ST, i méně kvalitní, vydávat možná další desítky let, na druhou stranu se takto „alespoň“ toho nejlepšího dožijeme. -) Přítomna byla i mladá překladatelka Kareemma, která se již zapojila do výběru toho kvalitnějšího, když Vyslanec zmínil, že jistou knihu rozhodně nedoporučila. -) AVip se také zavrtěl při zmínce jeho překladu „Vyhnanců“. ;-) Ale teď vážně, myslím, že se nejsem sám, kdo se na výsledky jejich práce velice těší. Některé obálky těch plánovaných lepších děl, které např. pozorný čtenář SN už mohl vidět dříve, pak kolovaly na papírech formátu A4 mezi publikem, a to se mohlo ptát na další podrobnosti (snad až na laggu, jež byla okřiknuta, že se může zeptat doma.-)) Veřejně byla oceněna i Jacobova „nezaplatitelná“ dobrovolná nadšenecká práce na obálce a písmu Titanu. Originální vzor se od amerického nakladatelství Pocket Books podařilo získat snad vůbec poprvé, ale doufejme, že založí novou úspěšnou tradici. Pochválen byl i přítomný grafik omi za návrh zcela nových obálek pro řadu A Time To..., lepších než originály. Během akce přišla z práce i Xyll, jedna z vedoucích fanklubu CZ Kontinuum a mj. hvězd Metrénského incidentu a také z Brna dorazila Ayreona.

Poté nastal zlatý hřeb večera. Vyslanec začal zvelkého pytle ležícího vedle stolu vytahovat čerstvě vonící výtisky Titanu, aby si je přítomní, kteří se postupně způsobile zařadili do poklidně se posouvající fronty ;), mohli zakoupit s avizovanou slevou za rovných 200 Kč, tedy asi o celých 25 % méně než v obchodech. Vyslanec vyslovil přání, aby podobně jako v USA byla kniha vyprodána ještě předtím, než se vůbec dostane na pulty, aby se musel provádět dotisk. To ale již nebylo možné, a tak se snad alespoň splnilo méně scifistické přání vyprodat místní pytel. Také jsem přispěl nákupem hned dvou výtisků - pro sebe i coby vánoční dárek pro bratrance Spocka18 (snad to nečte );), i když jsem zapomněl požádat o slibovaný podpis, když ne nepřítomného překladatele Jakuba Marka, tak „alespoň“ odpovědného redaktora edice a pana grafika. -) Lidé (a další entity) se pak vrátili na svá místa, hladili matnolesklé obálky svých nových knižních miláčků nebo je podobně jako Praotec začali již nedočkavě číst. Atmosféra byla opravdu pěkná, všichni lidé, možná až na mě typicky vážného, usměvaví a přátelští. Na jednu stranu jsem se chtěl seznámit se všemi již známými z fotografií a hlavně ze SN, které jsem třeba nestihl poznat na CzT 2006 nebo Sconu. Na druhou stranu by asi nebylo dobré, obíhat tady, v relativně stísněném prostoru, všechny stoly, když navíc hlavní hvězdou byl Titan, a ostatní seznamování očekávali asi spíše na vhodnější afterparty. -) Je to vlastně poněkud zvláštní, když často znám přezdívku i tvář dotyčného známého trekkieho, zatímco on(a) mě třeba ne. Tak jsem mnohdy oslovil živou entitu již jejím „elektronickým nickem“, zatímco u běžného seznámení bych se takovou informaci měl teprve dozvědět. ;) Znevýhodněni také byli ti, které jsem nepoznal, a tak je ani nezkoušel kontaktovat. Prakticky jsem se omezil jen na komunitu kolem diskusního serveru StarNET, i když tady měla beztak naprostou převahu, protože se informace zjevně šířila vedle ST česky právě jen zde. -) A na Radimovu výzvu se ani jedna entita, která na jeho blogu přiznala, že prý bude mít potíže s manželkou kvůli další poličce na ST knihy, neozvala. Snad nedošlo kvůli ST k rodinnému neštěstí -)

Po chvíli (kolem 18:15) se akce, která měla trvat asi hodinu, blížila k závěru. Vyslanec rozdával účastníkům afterparty vstupenky, ale ještě chvíli pokračovalo posezení a diskuse. Přesunul jsem se s výtisky Titanu ke své tašce, abych je umístil do dvou postranních kapes, když tu jsem najednou zažil poněkud zvláštní pocit. Zatmělo se mi před očima, a cítil jsem zezadu jakousi tíži, jako by na mě vše padalo. A skutečně… Zephram ze mě za chvíli zvedal spadlý onen věšák plný oblečení, a tak odvrátil mé „pohřbení zaživa“. ;-D Poté jsem se oblékl, ale ještě…

Nakonec jsem překonal svůj ostych a potřásl si rukou např. s Mackem, Pantarei, JFK a Kareemmou. Ayreona se dobře bavila u stolu na stupínku po pravé straně s Damarem a Lanií, kteří mě ještě znovu fotili a ptali se, proč odcházím. Lania přitom poznamenala, že se asi na fotkách moc nesměji. -) Fakt je, že na veřejnosti se tvářím většinou vážně, byť třeba někteří mí příbuzní to označují za mračení (no, ještě třeba i v brýlích kvůli horšímu zraku mhouřím oči…-)). Jak tak pozoruji, na fotkách vypadám normálně téměř jen v řídkých případech, kdy se dívám „přítomně“ do objektivu nebo se usmívám, že jsou vidět zuby, což ale také mezi více lidmi moc nedělám, byť vnitřně se třeba bavím… -)(  Zajímavé bylo, když se Kareemma podivila, jak vypadám, když správně myslela, že mám na SN v ikonce svoji fotku. Musím podotknout, že ta fotka je jednak nějakých šest, sedm let stará, vystřižená ze společného gymnaziálního snímku, zdoby, kdy jsem byl asi o 10 kg… „silnější“ a měl trochu tmavší vlasy, a ve větším množství -). Koláží jsou pak k ní přidána cizí „těla“ kapitánů Hvězdné flotily ze ST a přikresleny sluneční brýle se skly z Matrixu. -) Můj vzhled je tak dosti zkreslen. Překvapilo mě to ale i proto, že podobně jako Kareemma už na Sconu reagoval i Kraken (a později na afterparty po druhé projekci Metrénského incidentu též Ayri. -)

Nakonec jsem tak vyčkal, až se již lidé po 18:30 opravdu začali rozcházet, mnozí na Afterparty, (v 19 hod. měl v Obratníku již pobíhat jiný program), byť jsem se nestačil pořádně rozloučit.

 

Co následovalo (místo afterparty) -)

 

Rychle jsem zamířil, nyní zorientován již jistě, k metru na Andělu, které mě mělo dovézt až na konečnou, na Černý Most. Opojen atmosférou setkání jsem ale podcenil páteční ruch, a postavil se navíc na schodům nejbližší levou stranu metra, která i o hodinu dříve bývá na sousedním Karlově náměstí plnější. Do jedné soupravy bych se nedostal, do druhé přeci jen trochu volnější se nechtěl cpát, a když jsem se konečně aktivněji posunul na místo, kde by snad mohlo být v další soupravě více prostoru, a skutečně se dostal dovnitř, bylo možná 18:45. Na nástupišti jsem měl pocit, že vidím laggu, ale nejspíše šlo jen o „vedlejší účinek“ křtu, setkání s fanoušky ST. -) Nebo se každý přesouval na místo Afterparty „po vlastní ose“? Na Černý Most jsem tak bohužel dorazil až v 19:10, pět minut po odjezdu autobusu. Místenka, kterou jsem si předem, když jsem se pohyboval u autobusového nádraží na Florenci kvůli „Metrénu“, koupil i proto, aby mě popohnala, abych dorazil opravdu včas, tak propadla. Chvíli jsem poté přemýšlel, hledal alternativy, a až po 19:30 jsem se konečně rozhodl, že do odjezdu dalšího (a posledního) autobusu do Jablonce nad Nisou (ve 20:35) stihnu ještě jednu záležitost, kterou jsem původně chtěl odsunout i kvůli „Titankřtu“ až na další týden. Sestřenice potřebovala pro nemocnou babičku jisté elektronické vybavení (zase ne akutně, to bych nic neodkládal). Nakonec jsem metrem a tramvají, kde jsem telefonujícímu tátovi musel prozradit, že přijedu později, dorazil do prodejny pět minut před osmou, ale přes automatizovaný systém vše stihl. Výdej zboží však měl probíhat také jen do osmi, a  potvrzení o zaplacení mělo platnost jen do dalšího dne – soboty! Bylo jasné, že pokud nechci potíže, musím buď počkat na místě, nebo rovnou přespat do dalšího dne, protože v týdnu už to lehce nevyřídím. -) Nakonec ale zboží vydávali až asi do 20:15, takže jsem se dočkal. Rychlá cesta zpět na Černý Most bohužel opět trvala o pět minut déle, než měla -), v pátek mi tak už zbývalo jen čekat do 21:30 na poslední autobus do Liberce, a pak jet domů tramvají či vlakem…

Čekal jsem tedy u zastávky autobusu, a rozhodl se nakonec již zde vytáhnout Titan, a začít jej číst. Po chvíli se začali trousit zjevní cestující, ale nečekal jsem, že by naplnili celý autobus. Asi již po 21. hodině mé čtení přerušila špinavě blonďatá žena s cizím přízvukem a poprosila mě o 20 nebo 40 Kč na autobus, aby mohla jet až do Janova. Nějak se mi nezdálo, že by šlo o běžnou fetující žebračku a podobná individua, jaká se vyskytují na autobusových nádražích. Na druhou stranu telefonovala mobilem, a onen přízvuk nebyl tak patrný, nicméně řekla jen pár slov. Měla ale telefon, takže ve stavu opravdové nouze by jej mohla zastavit či prodat… Nakonec jsem jí však, nemaje drobné, v dobré náladě ze křtu, dal padesátikorunu. Poděkovala, a slíbila, že mi za to něco dá, pak odešla. Rozporuplné pocity jsem ventiloval otočením očí v sloup, a pokračoval jsem v četbě, ale po chvíli se skutečně odněkud zprava vrátila a přinesla mi jakési reklamní vzorky kosmetiky, které jsem po chvíli odmítání nakonec raději přijal. -)

Když přijel typický žlutý autobus nejmenované společnosti, bylo najednou nástupiště plné. Za chvíli jsem začal pochybovat, zda se dovnitř bez místenky či rezervace vůbec vejdu. Ona „cizinka“ se postavila hned ke středním dveřím, kde stewartka přijímala „předplatitele“, zatímco ostatní čekající bez rezervace utvořili frontu asi patnácti lidí u předního vchodu řidiče. Paradoxně se tak svým žadoněním stala první na řadě. Až se autobus téměř naplnil, stewartka čekala do poslední chvíle na držitele rezervací. Několik toho skutečně využilo. Faktem je, že kombinace pátku a přetrvávající lákavé sněhové pokrývky z první poloviny listopadu nevěstila nic lepšího. -) Za chvíli oznámila, že může vzít sedm lidí. Já jsem se dopředu necpal, a tak se na rozdíl od oné slečny, u které jsem tedy měl alespoň jistotu, že peníze skutečně využila k dané cestě, nejel. –X Chvíli jsem uvažoval již dříve, že bych ještě přes mobil kontaktoval Mveka, a nakonec se připojil k afterparty, ale zase do již delší dobu „rozjetého vlaku“ se mi moc nechtělo, byť jsem prý mohl. Cesta by přitom ještě trvala třeba přes půl hodiny. Poté jsem raději několikrát obešel další nástupiště, abych náhodou nepřehlédl jiný spoj, a pak se vrátil nečekaně znovu na (studentskou, nikoli vlakovou či metrovou nebo metrénskou -)) kolej. Spolubydlící jsem ale nepřekvapil, protože dleli také jinde. (Později jsem se ale dozvěděl, že slečna jednoho z nich mě zahlédla ráno na zastávce, ale považovala mě vzhledem k horšímu zraku (no, já ani s brýlemi nevidím lépe) za nereálný přízrak.-)) Nakonec jsem tedy vyrazil domů z předchozí bouřlivou nocí viditelně poznamenaného Černého Mostu až v sobotu 24.11.2007 ve tři čtvrtě na deset, poté, co jsem si užil čtení Titanu v čekárně za zvukových doplňků spících bezdomovců. -) Dřívější autobus jedoucí přes Jablonec až do Harrachova nejel, a tak se potvrdilo pochybné tvrzení jízdního řádu, že je vypravován snad pouze v jednom týdnu v únoru (že by mezinárodní závody nebo jarní prázdniny v Praze?).  -)

 

Závěr

 

Samozřejmě jsem místo honění času mohl raději hned počítat s účastí na afterparty, což by také pomohlo dalšímu seznámení s některými entitami apod., a přitom bych domů dorazil ve stejnou dobu stejným spojem, nebo jsem mohl vyrazit o čtvrt hodiny dříve, nemusel „prošustrovat“ peníze ušetřené na Titanu -), rezervovat si autobus, a vše by dopadlo úplně jinak. Jenže asi nemá smysl to dále rozebírat, lze se jen poučit do budoucna, nebo spíše přijmout „fascinující“ zážitky, o které bych přišel. -) Plánovanou návštěvu holiče v sobotu dopoledne jsem stihl, věci pro babičku jsem měl také, a stejně jsem získal dobrou náladu ze setkání s trekkies a Titanem, a tak nakonec vše dobře dopadlo, a na SN jsem mohl mj. napsat:

Také děkuji za nádherný zážitek ze křtu Titanu, byť jsem dorazil po kratším hledání až po oznámeném začátku, ale přesto stihl úvod skutečný, a s koncem zase rychle odešel, aniž bych se stihl rozloučit, nebo i navštívit afterparty. Jsem ale rád, že jsem mohl vidět křest a tu spoustu známých, méně známých i neznámých "souvěrců". -) Rád jsem naživo poznal některé další tváře SN, byť některé i tak zatím jen na dálku. Také mě velice mile překvapila účast Damara a Lanie. Atmosféra místa byla díky lidem i prostředí opravdu zvláštní, velice příjemná.

PS: Díky Zephramovi za vyproštění zpod věšáku. -) Byl to zvláštní pocit, když na člověka vše padá... -)

 

Hrst dojmů z Titanu

 

A pokud jde o pokřtěnou knihu Titan, tak jsem ji nakonec během dvou týdnů dočetl, byť jsem se jí věnoval jen po večerech nebo v autobuse apod. Je to, jak už jsem psal na SN, podle mě velice kvalitní příběh, který by klidně mohl dát základ i televiznímu nebo lépe filmovému ST seriálu. Ačkoli Vyslanec varoval, že je čtenář teprve uváděn do děje, a může se mu tak zdát zdlouhavé popisování členů posádky, prostředí atd., tak bych řekl, že to je v příběhu dobře vyváženo s již klasickými ST motivy a s napětím a dramatičností děje. Brzy se okolnosti vyvinou tak, že člověka docela pohltí, nutí ho pídit se dále za tím, jak vše dopadne, dozví se hodně nejen o romulanské i federační politice a strategii, o nových postavách i starých, mnohdy nečekaných známých. Už se těším na další díl řady, ke kterému závěr přímo láká (byť někdo to může vidět negativně jako líbivý komerční prvek).

Ani překlad za knihou nijak nezaostává. Vyskytuje se v něm jen několik pro mě nezvyklejších formulací či pojmů (velkoadmirál - sice správný český výraz námořní hodnosti, ale v ST také říkáme komandér, a ne fregatní kapitán... Mně prostě, spíš asi z neznalosti, velkoadmirál evokuje automaticky nacistu Dönitze. -)) Přitom však těch několik „zvláštních“ obratů české verze ještě může odpovídat vyjádření originálu „mimo terminologii předpisů Hvězdné flotily“. V tak krátkém pokusu o recenzi si ale výtky kvůli podobným malichernostem asi ani nezaslouží tolik prostoru. To bych mohl ještě dodat, že se mi více líbí výraz Velké/Malé Magellanovo mračno, nikoli oblak... -)) Ale to pak zaase na druhou stranu nemohu nezmínit potěšení při nalezení sousloví skunčí dílny, hřejivý pocit, že jsem alespoň nepatrně, vedle dalších, „byl při tom“... -) (Vyslanec na mé připomínky na StarNETu zajímavě reaguje. Vida, moje asociace velkoadmirála s Dönitzem nebyla chybná, výraz ani nebyl zvolen náhodou. Jak prohnané! -))

Jen maličkost mě trochu (a stejně ne zcela vážně) mrzí (:-)), že Titan tak trochu „fušuje“ do jednoho z období mé dlouhodobě rozepsané povídky. -) Na druhou stranu bych asi o romulanské politice po pádu Shinzona stejně nedokázal napsat nic lepšího, ba ani jen trochu horšího. Sbohem, vysněná prétorko Donatro, alespoň prozatím...;))

 

Některé zajímavé odkazy k Titanu a jeho křtu

 

Star Trek: Titan: Mezi dvěma světy

Nakladatelství Laser-Books, s.r.o.

Star Trek česky – blog „našeho“ redaktora edice Star Trek u Laseru

Jem’Hadarův/Vyslancův první návrh akce

Jem’Hadarův/Vyslancův návrh se „rýsuje“

Jem’Hadarova/Vyslancova pozvánka

Fórum Star Trek knihy na diskusním serveru StarNET

 

Fotoreportáž Hypo o Titankřtu na serveru ST Sickbay (Voyager.cz)

Bez komentáře - Mackův dokumentační materiál z afterparty, která mi unikla (po zhlédnutí jsem možná trochu i rád) -)

 

První dojmy z Titanu – Cedrikův článek na portálu Trekkies.cz

Martin & Mangels: Titan - Mezi dvěma světy - recenze laggy na Trekkies.cz

Vyslancovo zhodnocení knihy na SN

 

 

 

Zpět

Nahoru

Dolů

Obsah

Hlavní stránka